Az FDM terápia egy új és hatékony mozgásterápiás eljárás, amit az amerikai sürgősségi orvos Steven Typaldos D.O. fejlesztett ki. Az FDM-ről elismerik, hogy a leggyorsabban terjedő fájdalomcsillapító terápia manapság. Ez a terápia széles körben alkalmazható mozgásszervi problémák kezelésére, olyan pácienseknek is segítséget nyújthat, akik régóta küzdenek krónikus fájdalmakkal.
A testbeszéden alapuló vizsgálat után a terapeuta tudni fogja melyik manuális fogás lesz a megfelelő a pácines számára.
Mire jó az FDM terápia?
A terápia főként a kötőszöveti rendszerre, feszes és lágy kollagén tartalmú struktúrákra és azon keresztül az ízületekre van hatással. Legyen szó akár egy munka során történt terhelés miatt kialakuló panaszról vagy egy sportolás közben szerzett sérülésről, az FDM jól és gyorsan használható. Nem csak használható, hanem ajánlott, hiszen minél hamarabb kerül a terapeuta a sérülés, fájdalom közelébe, annál hamarabb tudjuk elérni a fájdalom csökkenését. A módszer megalkotója megállapította, hogy számos panasz, probléma hátterében a test minden részén megtalálható fascia szövetében kialakuló probléma áll, amelyben nagyon sok a fájdalomérző végződés. Ezeket a fasciában történő átalakulásokat disztorzióknak hívjuk és ezeknek az eredménye a fájdalom, ami mellett jelentkezhet mozgásbeszűkülés, izomerő csökkenés és egyéb negatív panasz. Az FDM technikával ezek a panaszok eredményesen megszüntethetők és visszaállíthatók a fiziológiás szöveti viszonyok.
Kinek ajánlott az FDM terápia?
Az FDM mindenkinek ajánlott, aki fájdalommal küzd a mozgásszervrendszerében. Természetesen vannak olyan élethelyzetek vagy állapotok, amelyek során a kezelés nem ajánlott vagy megfontolandó. A teljesség igénye nélkül ilyen eset például ha valaki daganatos beteg, keringési zavarral rendelkezik a személy, vagy ha bőrsérülés van jelen. Minden esetben a terapeuta tájékoztatja a pácienst, ha bármilyen indok miatt a kezelés nem végezhető vagy folytatható. Mivel a kezelés fájdalommal jár, ezért erre minden esetben fel kell készíteni a pácienst.
Hogyan zajlik az FDM terápia? (Mennyi ideig tart a kezelés? Hány alkalommal és milyen gyakran kell részt venni a kezelésen?)
A kezelés egy testbeszéden alapuló vizsgálattal kezdődik, mely során a terapeuta feltérképezi a fájdalmas területeket. A kezelés során jellemzően nem egyetlen problémával van dolgunk, hanem egy probléma együttessel, ami miatt általában nem elég egy kezelés. Leginkább a heti rendszeresség ajánlott, de ez egyén függő. A kezelés időtartama első alkalommal kb. 40-50 perc, a későbbi kezelések a problémától függően rövidülhetnek.
6 féle disztorziót különít el:
Jelenleg ez a két disztorziót kezelem.
1. Triggerband disztorzió – A fascia réteg megcsavarodik, felgyűrődik. Disztorziója mellé égő, szúró fájdalom társul, amely követi a fascia-szalag lefutását. Amikor a páciens leírja panaszait, az érintett régiót jól körül tudja határolni. A fájdalom ott van, ahol az fascia elváltozásának helye.
2. Continuum disztorzió – Mélyen elhelyezkedő fascia disztorziós lánc. a páciens az ujjával rámutat a csont egyik pontjára. Gyakran egy mozgásirány végrehalytásakor jelentkezik a pontszerű fájdalom.
3. Herniàlódott triggerpont – Tapintható szöveti kitüremkedés. Tompa, fájdalom jellemzi, melyet hüvelykujjal vagy több ujjal megnyom egy konkrét területen a páciens.
4. Falt disztorzió – Mély fasciában kialakult háromdimenziós elváltozás. Esetleges duzzanat is társulhat mellé. Mélyen az ízületekben jelentkező fájdalommal jár.
5. Cylinder disztorzió – Felületesen futó spirális fasciának a disztorziója. A páciens, gyúró mozdulatokat végez az adott területen. Masszázs hatására jól reagál a fájdalom.
6. Tektonikus fixáció – Fájdalom nincs, merevség érzetről számolnak be a páciensek. Hosszabb ideig fennálló rögzítés, illetve pihentetés következtében alakul ki.
Milyen problémák kezelhetők az FDM terápiával?
izom fájdalmak
mozgásbeszűkülés
izomerőcsökkenés
nyaki fájdalom
derék- háti fájdalom
ízületek fájdalma (váll, térd stb.)
krónikus fájdalom
sportsérülések
Ellenjavallatok:
aneurizma
érelmeszesedés
daganatos megbetegedés
akut csonttörés (kezelés csak terhelés stabil állapot elérése után)
bőrgyulladás, akut sérülés
visszerek
keringési zavar
arthritis
terhesség
csontvelőgyulladás
akut balesetes állapot
fertőzések
cellulit
Triggerband
Cylinder Disztorzió